Sarıyer’de öldürülen taksici Yaşar Yanıkyürek’in katilinin cezası belli oldu

İstanbul Sarıyer’de 17 Nisan tarihinde 58 yaşındaki taksici Yaşar Yanıkyürek aracına İran uyruklu 43 yaşındaki Yoosef Bagherian Gharehtapeh’i aldı. Gharehtapeh bir süre sonra Yanıkyürek’i 5 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Sonrasında Yanıkyürek’i yol kenarına atan Gharehtapeh, taksiyi de alarak kaçtı. Olayın ardından kısa sürede yakalanan Gharehtapeh hakkında, “tasarlayarak kasten öldürme” ve “silahla yağma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

“ÜZGÜNÜM BİR SEY HATIRLAMIYORUM”

Acılan davanin ilk duruşmasi bugun İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanık Yoosef Bagherian Gharehtapeh, SEGBİS ile bağlandı. Yaşar Yanıkyürek’in ailesi ile avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada ilk kez savunma yapan sanık, görüntüleri izlediğini ancak hiçbir şey hatırlamadığını söyledi. Öldürme niyeti olmadığını söyleyen sanık, üzgün olduğunu söyledi. Türkiye’ye yeni geldiğini ve kaçak yollardan girmediğini söyleyen sanık, “Taksiye gezdirir diye bindim. Olaydan sonra çok korktum intihar etmeyi düşündüm” dedi. 

Sanığın ardından söz verilen Yaşar Yanıkyürek’in oğlu ise “Canice bir cinayet işlenmiştir. Hatırlamaması mümkün değil. Her şeyi planlı ve bilerek bir cinayet işlemiştir. En ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

(Yaşar Yanıkyürek)

İLK DURUŞMADA KARAR

Savunma ve beyanların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Yoosef Bagherian Gharehtapeh’i, “nitelikli kasten öldürme” ve “silahla yağma” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 13 yıl hapse çarptırdı.

MAHKEME BAŞKANINDAN AİLEYE BAŞSAĞLIĞI

Mahkeme, sanığın samimi pişmanlık göstermediğine kanaat getirerek verdiği cezada herhangi bir indirim uygulamadan tutukluluk halinin devamına hükmetti. Mahkeme başkanı, karardan sonra Yaşar Yanıkyürek’in ailesine, “Ölüyü geri getirmez. Allah gani gani rahmet eylesin” diyerek başsağlığında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir