Samsung yeni 2nm, 4nm ve 1.4nm işlem teknolojilerini duyurdu

Samsung, Kaliforniya’daki San Jose’de bulunan Device Solutions America merkezinde gerçekleştirdiği etkinlikte, en son dökümhane yeniliklerini ve yapay zeka çağındaki vizyonunu tanıttı. Etkinlikte, geleceğin işlem düğümleri üzerinde çalışan şirketin önemli ilerlemeler kaydettiği açıklandı. Bu yenilikler arasında üç yeni işlem düğümü – SF2Z, SF1.4 ve SF4U – bulunuyor. Bu düğümler, Samsung’un bugüne kadarki en gelişmiş 2nm, 1.4nm ve 4nm işlem düğümleri olarak öne çıkıyor. Şirket, bu üç düğümü Samsung AI Solutions platformuna entegre etmeyi planlıyor.

Samsung Elektronik Foundry İş Birimi Başkanı Dr. Siyoung Choi’ye göre, şirketin GAA işlemi, yapay zeka hızlandırıcıları için uygun. Ayrıca yüksek hızlı ve düşük güçlü veri işleme için entegre, paketlenmiş optik (CPO) teknolojisini tanıtmayı planladıklarını belirtti.

Şirketin en yeni 2nm süreci olan SF2Z, optimize edilmiş bir arka yüz güç dağıtım ağı (BSPDN) teknolojisini içeriyor. Bu yeni işlem, güç raylarını yonganın arka yüzüne yerleştirerek güç ve sinyal hatları arasındaki darboğazları ortadan kaldırıyor. BSPDN teknolojisinin yardımıyla, SF2Z, ilk nesil 2nm işlem düğümü SE2’ye kıyasla daha yüksek performans sunuyor. Ayrıca SF2Z, voltaj düşüşünü (IR drop) önemli ölçüde azaltarak yüksek performanslı bilgi işlem tasarımlarının performansını artırıyor. Şirket, SF2Z işlem düğümünün seri üretimine 2027 yılında başlayacağını belirtti.

SF4U ise optik küçültme (shrink) teknolojisini içeren yüksek değerli bir 4nm varyantı olarak tanıtıldı ve PPA (performans, güç, alan) iyileştirmeleri sunuyor. Seri üretimin 2025 yılında başlaması planlanıyor.

Şirketin geliştirmekte olduğu bir diğer önemli işlem düğümü ise 1.4nm olan SF1.4. En küçük işlem düğümü olan SF1.4 için de çalışmaların sorunsuz bir şekilde ilerlediği ve bu düğümün de seri üretimine 2027 yılında başlanmasının hedeflendiği bildirildi.

Samsung’un bu yenilikleri, yapay zeka teknolojileri ve yüksek performanslı bilgi işlem uygulamaları için önemli adımlar olarak değerlendiriliyor. Şirket, bu gelişmelerle sektördeki rekabet gücünü artırmayı amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir