RTÜK Başkanı: Ya kendilerine gelecekler veyahut gereğini yaparız

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin Türkiye’nin iletişim alanındaki mevzuatının birçok Avrupa ülkesinden, ABD, Fransa, Almanya’dan çok daha ileride olduğunu savundu; düzenlemelerin sadece ceza veya müeyyide olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin (SUBÜ) düzenlediği “SUBÜ Konuşmaları”na katılan Şahin, kurumun işleyişi ve çalışmaları hakkında öğrencilere bilgi verdi.

‘SOSYAL MEDYA BİZİ SEVMEDİ’

RTÜK’ün cezalar konusunda şanssızlığı olduğuna değinen Şahin, şöyle konuştu: “Sosyal medya bizi sevemedi çünkü nihayetinde ceza veren bir kuruluşuz. Ceza veren veya müeyyide uygulayan kurumlar sevilmez. Bunun da bilincindeyiz ama bir de bunun yanında yanlı olarak yayın yapan bir sistematikten geldikleri için, çok sevemediği için bizi, hep sanki hiç başka iş yapmıyor da sabah kalkıyor RTÜK Başkanı, ‘Ya bugün de kime ceza vereyim, bu Kızılcık Şerbeti de fazla oldu, Kızıl Goncalar da nereden çıktı?’ deyip durmadan onlara ceza verecek bir yapıda veya bu kafada olan bir zihniyet gibi gösterdiler size. Ama aslında bakacak olursanız bu yaptıklarımızın tamamını nihayetinde kanun ve yönetim çerçevesinde yapıyoruz.”

‘HABERLERDE İŞ ÇIĞRINDAN ÇIKTI’

Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Şahin, ana haber bültenlerinde çok fazla şiddet içerikli haberlerin yer aldığının belirtilmesi üzerine, şu ifadeleri kullandı: “Biz normalde haber bültenlerine çok karışmıyoruz. Herkes kurallara uyduğu sürece o kendi alanıyla ilgili haber bültenini versin istiyoruz. Ama burada da çığırından çıktı iş. Şimdi Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda bir ilke kararı aldık. ‘+18, +13’ koyacağız saatine göre. O saat dilimleri içerisinde onu aşan şeyler olursa yeni ceza sistemi getirdik.

Şimdi yayımlanması için Cumhurbaşkanlığına gönderdik. Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra bu uygulamayı yapacağız. Maalesef bu bizim için çok heyecan verici bir şey değil, övünecek de bir şey değil ama RTÜK olarak haberlere ‘bip’ koyacağız, yani işaret koyacağız. ‘Bunu 13, 18 yaşından küçükler izlemesin.’ diyeceğiz veya ‘İşte burada şiddet var.’ diyeceğiz.”

‘KALDIRABİLİRİZ, NE OLACAK, GÜÇ ELİMİZDE’

Gündüz kuşağı programlarıyla ilgili soru üzerine Ebubekir Şahin, bunların en fazla uğraştıkları problemli bir alan olduğunu dile getirdi. Türkiye’de en çok para kazandıran ve reyting alan programların gündüz kuşağı programları olduğuna dikkati çeken RTÜK Başkanı şöyle devam etti: “Kaldırabilir miyiz? Kaldırabiliriz. Ne olacak, güç elimizde. Üç kere bunun üzerine üst üste ceza verirsin, dayanamaz kalkar. Ne olacak peki? O program YouTube’a giderse internette daha başka mecralara giderse ne yapacaksınız? Burası elimizin altında. Ver para cezasını, kapat programı. İnce bir çizgideyiz. Burada önemli olan net söylüyorum, biz görevimizi yapacağız RTÜK olarak, yapımcılar görevini yapacak ama izleyici de görevini yapacak. İzlemesin, izletmeyelim, bilinçlendirelim. Belki mecrayı değiştirmemiz lazım. Ne yapmamız lazım? Gençlere hitap eden birçok yapımcı var. Ama şunu söyleyeyim RTÜK olarak son raddedeyiz. Gündüz kuşağı programlarıyla ilgili buradayız çünkü artık bunu kaldıracak durumumuz yok. Ya kendilerine gelecekler veyahut da biz gereğini yapacağız. Dizilerle ilgiliyse zaten gereğini yapıyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir