İsrail’den Gazze’ye hava saldırıları: 18 Filistinli hayatını kaybetti

İsrail güçleri, Ekim 2023’ten bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze’nin güneyindeki Refah kentine hava saldırıları düzenledi. İsrail tanklarının haftalar önce çekildiği Gazze’nin kuzeyine yeniden girdiği ve ilerleyişe geçtiği bildirildi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsrail tankları, Gazze’nin kuzeyinde Beyt Hanun’a doğru ilerleyerek saldırılar sebebiyle yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı bazı okulları kuşattı. Beyt Hanun ve kuzeydeki bir diğer kent Cibaliye’de internet kesintileri yaşandı. Gazze’nin kuzeyinde yaşananlara ilişkin Reuters’a konuşan bir kişi, “İşgal askerleri, tankların ilerlediği (bölgedeki) okullarda ve yakınlardaki evlerde kalan tüm ailelere tahliye emri verdi. Askerler çok sayıda erkeği alıkoydu” ifadelerini kullandı.

İSRAİL EVE HAVA SALDIRISI DÜZENLEDİ: 7 ÖLÜ

Yaklaşık 60 bin kişinin yaşadığı Beyt Hanun, İsrail’in Gazze’ye başlattığı kara harekatında hedef aldığı ilk bölgelerden biriydi. İsrail’in ağır bombardımanına maruz kalan bölge, meyve ağaçları sebebiyle daha önce ‘meyve sepeti’ olarak bilinirken şu anda büyük bir enkaz yığınına dönüşmüş halde. İsrail’in saldırıları sebebiyle yerinden edilen pek çok kişi son haftalarda İsrail güçlerinin çekilmeye başlamasıyla Beyt Hanun ve Cibaliye’ye dönmüştü. İsrail güçlerinin ilerleyişiyle bazı Gazzeliler yeniden kuzeyden ayrılmaya başladı.

Filistinli sağlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre, İsrail güçleri, Gazze’nin güneyinde, Mısır sınırında yer alan ve 2,3 milyon kişinin yaşadığı Refah kentine de hava saldırıları düzenledi. Gece yarısından hemen önce Refah’ta bir eve düzenlenen hava saldırısında, aralarında çocukların da olduğu yedi kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

‘OĞLUMU KAYBETTİM, ARTIM BİR EVİM DE BİR EŞİM DE YOK’

Filistinli sağlık yetkilileri ve Hamas’a yakın medya, İsrail’in Gazze’nin orta bölgesinde yer alan El Megazi mülteci kampına da hava saldırısı düzenlediğini, bu saldırıda da aralarında çocukların da olduğu 11 Filistinlinin hayatını kaybettiğini aktardı. Oğlu Muhammed ile eşi İsrail’in saldırısında öldürülen Wafaa El Nouri, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Erkek kardeşlerim kapının yanında oturuyordu. Erkek kardeşim yaralandı, kuzenim de… Oğlumu kaybettim. Artık ne bir evim, ne bir eşim, ne de herhangi başka bir şeyim var. (Oğlum) kapının yanında oynuyordu. Biz bir şey yapmadık. Yenim ederim biz hiçbir şey yapmadık.”

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı da Gaze’nin Tuffah bölgesinde İsrail’in düzenlediği hava saldırısının bir polis aracına isabet ettiğini ve yedi polis memurunun öldüğünü duyurdu.

İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 500’ü çocuk, 9 bin 560’ı kadın olmak üzere 33 bin 843 Filistinli öldürüldü, 76 bin 575 kişi yaralandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir