Hakan Fidan, Ukrayna Barış Zirvesi’nde konuştu: Savaş Ukrayna’nın da ötesine geçebilir

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsviçre’nin ev sahipliğinde Nidwalden kantonundaki Bürgenstock kasabasında düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi’nde konuştu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, iki yılı aşkın süredir yıkıcı bir savaş yaşandığını söyleyen Hakan Fidan, ölü ve yaralıların sayısının 500 bini aştığını ve savaşın bir “yıpratma savaşı”na dönüştüğünü dile belirtti.

Fidan, “21. yüzyılda bu trajedinin her gün daha da kötüleşebildiğini görüyoruz. Coğrafi olarak bu savaş Ukrayna’nın da ötesine geçebilir” dedi.

“Çatışmanın fay hatlarını derinleştirdiğini ve küresel düzeyde kutuplaşmayı körüklediğini” vurgulayan Fidan, Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmanın yakında bir savaştan daha da ötesine dönüşebileceğine ifade etti.

Bakan Fidan, savaşın kitle imha silahlarını içermesi gibi bir riskle karşı karşıya olunduğunu da söyledi.

Toplantının amacının bu riskleri önlemek ve savaşa son vermek olduğunun altını çizen Fidan, “Önümüzde Ukrayna barış planı var. Rusya da kısa bir süre önce kendi şartlarını, kendi koşullarını paylaştı. İçeriği ve öne sürülen koşullardan bağımsız bir şekilde bunların önemli adımlar olduğunu ve umut ışığı olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ancak her iki taraf da diğer tarafın attığı adımların daha geniş kapsamlı savaş çabalarının bir uzantısı olduğunu düşünüyor. Bu konferans, köprüden önceki son çıkış olabilir” diyen Hakan Fidan, “Çatışmanın diğer tarafı olan Rusya da salonda bulunsaydı, bu zirve daha sonuç odaklı olabilirdi” şeklinde konuştu.

Fidan, Türkiye’nin savaşın başlamasından bu yana diplomatik çabalara aktif olarak katıldığının altını çizerek şöyle devam etti:

“Mart 2022’deki İstanbul görüşmeleri ve Karadeniz tahıl girişimi, diplomasi ve müzakerelerin ilerleme sağlayabileceğinin çok önemli işaretleridir. Türkiye her zaman olduğu gibi süreci kolaylaştırmaya hazırdır.”

Karadeniz tahıl girişiminin her iki taraf için de öngörülebilirlik sağladığını ve deniz ticareti için seyir güvenliğini temin ettiğini belirten Fidan, Türkiye’nin barış için çaba sarf etmeye devam edeceğini dile getirdi.

Fidan, “Türkiye, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığına olan desteğini kararlılıkla sürdürmektedir. Barış vizyonumuz gerçekçi, kapsayıcı ve uygulamaya yöneliktir, pratiktir. Bu amaçla ileriye dönük bir yol haritası oluşturmaya kararlıyız. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da belirttiği gibi ‘Adil bir barışın kaybedeni olmayacaktır’.” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir